Lego je krenuo od drvenih igračaka, a tijekom njegove povijesti poslovni uspjeh i pad izmjenjivali su nejednakim ritmovima. No, Lego je još uvijek tu!
Poslovni uspjeh i pad su neminovni ciklusi u poslovanju svakog poduzeća. Recesijske i godine procvata, Lego je preživio zahvaljujući svojoj inovativnosti, dosljednosti i kvaliteti. Već sam početak leži u inovativnosti osnivača, danskog stolara. On je za vrijeme recesije tridesetih godina prošlog stoljeća pokrenuo izradu skromnih drvenih igračaka kako bi spajao kraj s krajem. Tijekom narednih 25 godina poduzeće je na tome izraslo, da bi 1958. njegov sin izbacio drvo, a ubacio plastiku. To je izazvalo veliko negodovanje u obitelji, no prodaja je skočila. Zahvaljujući sloganu Samo je najbolje dovoljno dobro stalno su propitivali svoj sustav rada te izgradili su reputaciju kvalitetnih proizvoda. I to u vrijeme kada su plastične igračke smatrane jeftinima i odbojnima. U narednih tridesetak godina poduzeće je raslo i sa 140 došlo do 8.000 zaposlenih krajem devedesetih.
No, preveliko širenje ostavilo je traga te su 2004. prihodi naglo pali za 30%, a Lego je objavio gubitak od 1,4 mlijarde danskih kruna. Oko 3.500 radnih mjesta je ukinuto ili prepušteno vanjskim izvođačima. Lego se iznova fokusirao na poznate nam kocke, ali u raznim moderniziranim oblicima. Prihodi su prošle godine rasli za 13%, a profit za čak 15%. Prema konzultantskoj kući Brand Finance Lego je prestigao Ferrarija na listi svjetski najpoznatijih brendova.
Poslodavac pomaže uskladiti poslovni i privatni život
Žene u Hrvatskoj imaju pravo na godinu dana porodiljnog dopusta. U mnogim, čak i razvijenijim, zemljama pogodnosti za nove majke daleko su manje. Tako u SAD-u majke imaju pravo na 12 tjedana neplaćenog(!) rodiljnog dopusta. U Švicarskoj imaju pravo na 14, Ujedinjenom Kraljevstvu 12, Belgiji 15 te Austriji 16 tjedana plaćenog rodiljnog dopusta. U tom kontekstu ohrabrujuća je nova politika rodiljnih dopusta Vodafone grupe. Od kraja 2015. godine svih 30 poduzeća u sklopu grupe morat će svojim zaposlenicama osiguravati minimalno 16 tjedana plaćenog rodiljnog dopusta. Po povratku s porodiljnog još će šest mjeseci imati pravo raditi svega 30 sati tjedno, a pritom dobivati punu plaću.
Žene čine oko 35% ukupnog broja radnika u Vodafoneu. Čak 65% žena koje su napustile grupu to je učinilo upravo u prvoj godini nakon rodiljnog dopusta. Odnosno u vrijeme dok se privatni i poslovni život još usklađuju. S druge strane, primijetili su da je u onim zemljama gdje se ženama omogućava lakši prijelazni period, poput Italije, Portugala i Rumunjske, stopa zadržavanja viša.
Dionica za poslovni uspjeh francuskog vinogradara
Možda ste mislili da je crowdfunding rezerviran samo za male ulagače. Ili da nije namijenjen za poslovni uspjeh ozbiljnih poduzeća, pročitajte i razmislite ponovo. Crowdfunding platforma Seedrs po prvi će put provesti inicijalnu ponudu dionica jednog francuskog proizvođača vina – Domaine Chanzy. Putem IPO-a ulagačima će se prije listiranja na londonskoj burzi AIM ponuditi 1,9 milijuna funti dionica. Uložiti se može od 10 funti na više, a oni koji ulože više od 1.200 funti steći će pravo na 55% popusta na vina Domaine Chanzy. Novac planiraju uložiti u unaprjeđenje distributivne mreže, povećanje obrtnih sredstava te izbacivanje na tržište nove marke vina.
Time će Domaine Chanzy postati jedinstven kao jedini francuski specijalist za vina listiran u Londonu te kao jedino francusko poduzeće listirano na AIM-u. Crowdfundingom žele doprijeti do šire baze ulagača kako bi ostvarili svoju strategiju. No, crowdfunding im neće biti jedini izvor ulaganja. Domaine Chanzy planira provesti i tradicionalni road show kojim će nastojati prikupiti ostatak potrebnih sredstava.