Blog post

Psihološka procjena za odabir studija sukladno vašim kompetencijama

Ramiro Ramiro

U godinama mladosti, kada svijet izgleda kao ogroman labirint mogućnosti, mnogi se mladi ljudi suočavaju s jednim od najvažnijih izbora u životu – odabirom studija. Među njima ste vjerojatno i vi, preplavljeni mnoštvom opcija i očekivanja. 

oslikana je ženska osoba koja gleda u zid pun papira koje sadrže razne grafione i natuknice

Odabir studija prema preferencijama i kompetencijama važan je korak u životu svakog srednjoškolca, a donošenje ove odluke može utjecati na buduću karijeru i životni put. Osim spomenute bojazni, u današnjem svijetu, gdje se čini da su mogućnosti beskonačne, srednjoškolci se suočavaju s jednim novim strahom. Tu novu dimenziju straha nisu imale prijašnje generacije jer nije bilo toliko mogućnosti izbora fakulteta kao danas. Paradoksalno, zbog toga biste trebali biti sretni i zadovoljniji, ali nažalost preveliki izbor danas je stvorio novi fenomen među mladima.

FOBO – suvremeni strah u odabiru studija

Sigurno ste već na svojoj koži osjetili fenomen FOMO-a, kada propuštate neko važno druženje s društvom, a vi morate ležati u krevetu u temperaturi. Ali, znate li da se srednjoškolci, prilikom odabira studija, suočavaju i sa strahom od bolje opcije? Radi se o paradoksu “previše izbora” (tzv. FOBO) koji zaista može dodatno otežati odabir studija. Dok širok spektar studijskih programa pruža mogućnost personaliziranog odabira i prilagodbe individualnim preferencijama, upravo previše izbora ponekad može dovesti do suprotnog efekta. Umjesto olakšavanja procesa odabira studija, previše opcija može stvoriti osjećaj preopterećenosti i zbunjenosti, što vas može ograničiti u donošenju odluke. Taj “paradoks izbora” može dovesti do toga da se osjećate čak i paralizirano, u strahu od odabira krivog puta ili propuštanja bolje prilike.

Stoga, iako je važno imati pristup raznolikim opcijama, važno je pronaći ravnotežu između izbora i jasnoće i težiti pronaći put koji odražava vlastite interese, vrijednosti i ciljeve. Odluka o odabiru studija nije važna samo u trenutku izbora, već ima dugoročne posljedice na osobni i profesionalni život. Iz tog razloga, ključno je uložiti vrijeme i trud te kroz psihološku procjenu bolje razumjeti sebe i svoje potrebe.

Onaj tko voli svoj posao, neće provesti niti jedan dan u životu radeći

Pronalaženje studijskog programa koji nas istinski ispunjava i motivira ključno je za postizanje osobnog zadovoljstva i uspjeha u budućnosti. Naposljetku, kada uzmemo u obzir raznolikost studijskih programa, sve veću konkurenciju na tržištu rada te činjenicu da vrlo vjerojatno nećete raditi samo jedan posao do kraja života, od izuzetne je važnosti detaljno razmotriti vlastite interese, talente i ambicije pri odabiru studija. Odabrati ono što ćete raditi “s guštom” može vas voditi prema izvrsnosti i ispunjenju u profesionalnom i osobnom životu. Ne kaže se bez razloga: “Ako volite ono što radite, nećete raditi ni jedan dan u svom životu.”

Prvi korak u pronalaženju svoje prave akademske avanture je upravo psihološka procjena! Ne brinite, nije toliko komplicirano koliko zvuči. Zamislite to kao da istražujete svoj vlastiti unutarnji svijet – što vas stvarno čini sretnima i motiviranima? Bacite pogled na svoje školske dane. Koje predmete ste obožavali? Je li to matematika koju ste lako shvaćali ili likovni gdje ste se mogli kreativno izražavati? Što volite raditi kad niste zarobljeni u školskim klupama? Možda volite volontirati, svirati glazbene instrumente ili proučavati zvijezde pod vedrim noćnim nebom. Kroz psihološku procjenu razmislit ćete i o svojim dugoročnim snovima – gdje se vidite za pet ili deset godina? Sada je vrijeme da se pozabavite svojim superherojskim vještinama i slabostima. Ne, ne morate nositi tajice, ali trebate znati u čemu ste stvarno dobri i što možda trebate malo više izbrusiti.

Psihološka procjena će vam dati informacije

Psihološka procjena ima svoje prednosti i kvalitete - dobit ćete uvide u vaše jake strane, slabosti, sklonosti i preferencije. Psihologijska procjena će vam pružiti dublje razumijevanje vaše osobnosti i potencijalna područja interesa. Možda će otkriti da imate izražene analitičke vještine koje bi se sjajno uklopile u studij računarstva ili da vaša ljubav prema jezicima sugerira da bi studij lingvistike bio idealan za vas. Također, psihološka procjena može identificirati područja koja bi vam možda predstavljala izazov te vam pomoći da razvijete strategije za prevladavanje tih prepreka.

Važno je imati na umu da psihološka procjena nije konačni odgovor, već jedan od alata koji vam mogu pomoći u procesu donošenja odluke. Ona će vam pružiti smjernice i osnažiti vas da donesete informiranu odluku o svom budućem studiju. Ovim procesom samootkrivanja i introspekcije, otvorit će se mogućnosti za razvoj i ostvarenje vaših najdubljih potencijala. Na kraju, pronalaženje studijskog programa koji odražava vaše istinske strasti i sposobnosti ključno je za postizanje dugoročnog uspjeha i osobnog ispunjenja.

Bacite se u vatru

Neki od vas možda zaista ulažu puno energije u otkrivanje svoje radne budućnosti, no kao da i dalje postoji neki “zid”. Zbog njega jednostavno teže uspijevate otkriti što je ono u čemu ste dobri. Tu vam kvalitetna psihološka procjena pomaže maksimalno. U moru zahtjeva za teorijskim znanjem (posebice ako završavate gimnaziju) možda jednostavno niste imali vremena iskušati i vidjeti nešto čime bi se voljeli baviti u praksi. Problematično je što se naš sustav školovanja često fokusira samo na teorijsko znanje. Premalo pažnje se posvećuje praktičnim vještinama koje su ključne za uspjeh u svijetu rada. Zbog toga je psihološka procjena, ako ste u rukama pravih stručnjaka, iznimno zahvalna pomoć u donošenju odluka.

Umjesto da vas pripremaju za izazove s kojima ćete se susresti nakon školovanja, neki predmeti vam često djeluju udaljeno i apstraktno. Na kraju školovanja, uopće nemate jasnu ideju o tome što zapravo želite raditi nakon diplome. A diploma je, možda pet ili šest godina udaljena od vas, čak i ako sve tijekom studija prođe bez problema! Stoga, ne čudi što mnogi od vas imaju poteškoća pri odabiru studija koji bi odgovarao vašim stvarnim interesima i potrebama. Ipak, postoji način da se to promijeni. Umjesto da čekate da vam se prava prilika dogodi, trebate sami stvarati prilike. Bacite se u vatru! Iskoristite slobodno vrijeme kako biste istražili svijet oko sebe. Psihološka procjena će vam dati temelj da ne lutate okolo svijetom već će vas usmjeriti u pravcu onoga što vam najbolje leži, a čega možda niste bili niti svjesni!

Studenti i poslodavci su odličan izvor informacija

Istraživanje svijeta rada dok ste u srednjoj školi zahtijeva dublji uvid, a psihološka procjena igra ključnu ulogu u tom procesu. Možda se čini da je put do zapošljavanja dalek i nepoznat, dok vam nedostaje jasna slika o tome što želite i gdje tražiti. U ovom procesu, koristite sve dostupne alate poput Google-a i Facebook grupa koje se bave traženjem poslova. Pronalaženje prilika za volontiranje, ljetne škole ili prakse može vam pružiti uvid u različite sfere rada i pomoći vam da razvijete svoje interese.

Nemojte se bojati kontaktirati poslodavce iz područja koji vas zanimaju i pitati ih za mogućnost neplaćene prakse. Ovo iskustvo može vam pružiti vrijedne uvide u vrstu posla i pomoći vam da razumijete što vas zaista motivira i inspirira u svijetu rada. Čak i ako na kraju saznate da to nije ono što želite raditi to će iskustvo predstavljati važan korak naprijed u donošenju odluka. Svako iskustvo donosi sa sobom novu spoznaju o sebi i svojim ciljevima.

U ovom procesu, naglasak treba staviti na važnost psihološke procjene. Učenje iz iskustava drugih, posebno studenata koji su nedavno prošli kroz slične izazove, može vam pružiti dragocjene uvide i pomoći vam da donesete informiranu odluku. Studenti su izvrsni izvori informacija i podrške jer su nedavno prošli kroz slične dileme, a spremni su podijeliti svoje znanje i iskustva. Njihova perspektiva može vam pomoći da izbjegnete uobičajene zamke i donesete odluke koje su u skladu s vašim interesima i sposobnostima. Uz podršku i savjete studenata, vaš izbor će biti olakšan i učinkovitiji. Omogućit će vam da jasnije vidite svoj put u svijetu rada i obrazovanja.

Budite otvoreni prema novim izazovima

Nakon što ste prikupili informacije o različitim studijskim programima, vrijeme je za usporedbu i prosudbu. Razmislite o ključnim faktorima poput trajanja studija, troškova, lokacije, reputacije sveučilišta, kao i mogućnosti za zapošljavanje nakon diplome. Važno je biti realan i razmotriti sve aspekte prije donošenja konačne odluke. Često čujemo od starijih kako je ključno upisati studij s kojim ćete sigurno pronaći radno mjesto, što je definitivno važno razmotriti. Međutim, također je bitno pronaći balans između praktičnih mogućnosti zapošljavanja te svojih osobnih ambicija i strasti. Zapošljivost je važna, ali ne smijemo zanemariti činjenicu da sreća i ispunjenost dolaze i iz obavljanja posla koji volimo.

Proces odabira studija promatrajte kao priliku za stjecanje važnih vještina koje jednog dana trebate imati na svom radnom mjestu. Već sama psihološka procjena vaših interesa, talenata i ambicija je ogroman korak za vašu daljnju karijeru. Analizom vlastitih preferencija zapravo stvarate plan koji vam pomaže u postizanju vaših dugoročnih ambicija i ostvarenju potencijala. U organizacijskom svijetu navedeno se zove strateško planiranje, a vi ćete već sada imati zavidnu razinu ove vještine.

Odabir studija će vas naučiti važnim vještinama za svijet rada

Odabir studija može biti praćen različitim izazovima i neizvjesnostima, što zahtjeva brzo snalaženje u kriznim situacijama. Primjerice, svakodnevna promjena položaja na listama fakulteta prilikom upisa vrlo je neizvjesna i stresna okolnost. Ona sigurno može dovesti do preispitivanja prioriteta studija i mijenjanja kratkoročnih životnih planova.

Proces odabira studija može donijeti velike promjene u vašim životima. Neki od vas će se odvažiti preseliti u drugi grad, daleko od svoje obitelji i prijatelja. To podrazumijeva upravljanje promjenama, odnosno prilagodbu novim okolnostima i suočavanje s izazovima iznenadnog odraslog života. Sve navedeno daje dodatnu vještinu za rad na bilo kojem poslu.

Akademski život će sve te vještine dodatno izbrusiti

Nakon odabira studija, vjerojatno ćete biti uključeni u neku vrstu timske okoline na fakultetu ili sveučilištu. Sve to će vam pomoći da razvijete suradničke vještine, komunikaciju i timski rad kako bi postigli uspjeh u akademskom okruženju.

Tijekom cijelog akademskog puta sigurno ćete se suočiti s različitim konfliktnim situacijama. Doživjet ćete nesuglasice s kolegama, profesorima ili čak samim sobom. Razvijanje vještina za rješavanje konflikata može biti ključno za uspješno savladavanje izazova tijekom studija, što dakako neće biti na odmet kad se zaposlite.

Slijedite svoje srce i strast, ali budite i pragmatični

Odluka o studiju može zahtijevati hrabrost i prilagodbu novim okolnostima, a kroz taj proces razvijate vještine koje su ključne za uspjeh u čemu ključnu ulogu ima psihološka procjena. Ona će vam služiti kao vjetar u leđa, kako u akademskom okruženju tako i na budućem radnom mjestu. Od upravljanja promjenama do timskog rada i rješavanja konflikata, svaki korak na akademskom putu pruža priliku za osobni i profesionalni rast.

Odabir studija prema preferencijama i kompetencijama važan je korak u oblikovanju vaše budućnosti. Temeljita psihološka procjena, istraživanje opcija, usporedba i prosudba te otvorenost prema novim izazovima ključni su elementi ovog procesa. Slijedite svoje srce i strast, ali budite i pragmatični u donošenju odluke koja će vam omogućiti ostvarenje vaših karijernih ciljeva i snova.

Ovo je proširena i osvježena verzija članka izvorno objavljenog na srednja.hr

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našoj Politici Kolačića.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.