Kad prevlada nezaposlenost najbolje je sam se pobrinuti za sebe. Izgleda da to ženama ide sasvim dobro, a potaknule su i rast zapošljavanja ostalih.
U razdoblju od 2011. do 2014. doprinos "mama poduzetnica" (žena s djecom mlađom od 18 godina) britanskom gospodarstvu porastao je za čak 30%! Mumpreneurs, kako ih nazivaju, pomogle su rast broj zaposlenih s čak 200.000 radnih mjesta, prema istraživanju koje je provela institucija Development Economics. Pretpostavka je da je rast tijekom te tri godine bio izrazito snažan stoga što je 2011. nezaposlenost u Velikoj Britaniji dosegla vrhunac. U 2011. bilo je čak 2,7 milijuna nezaposlenih Britanaca naspram današnjih 1,9 milijuna. Mnoge majke su stoga uzele stvari u svoje ruke. Velika Britanija u međuvremenu je izašla iz krize te se predviđa da će "gospodarstvo mama" (mum economy) ostvariti rast od daljnjih 30% do 2025., što je u skladu s očekivanim rastom ukupnoga gospodarstva.
Mame poduzetnice su u 2014. donijele čak 7,2 milijarde funti britanskom gospodarstvu. Ipak, njihova produktivnost je daleko ispod prosječene produktivnosti ukupnog gospodarstva (35.000 funti naspram 60.000 funti). To ukazuje da se češće radi o manjim poduzećima ili samozaposlenim majkama.
P2P grupe potiču rast menadžera
U svakom poslu nekome moramo odgovarati za naš rezultat, pa makar to bilo i samome sebi. No, lakše je ipak kada imamo nekoga s kime možemo podijeliti naša razmišljanja, ideje i nedoumice. To može biti mentor ili trener. Oni nas svojim savjetima mogu potaknuti da naš osobni rast bude brži. U zadnje vrijeme, zahvaljujući društvenim mrežama i drugim načinima umrežavanja razvijaju se i drugačiji načini. Grupa sačinjena od kolega koje se nalaze na približnoj istoj menadžerskoj razini i koji se susreću sa sličnim izazovima (peer-to-peer groups) također može pomoći. Takve se grupe obično sastoje od 8 do 15 menadžera koji se redovno sastaju te raspravljaju i postavljaju zajednički cilj, za sebe kao pojedince te za poduzeća (u slučaju viših menadžera), ali i prate napredak. Bitno je da rasprava u takvim grupama bude iskrena i otvorena te usmjerena na međusobnu podršku i poticanje u ostvarivanju dogovorenih ciljeva.
Članovi grupe se također drže odgovornima za ostvarivanje dogovorenih ciljeva. Ukoliko netko ima poteškoća, grupa može pomoći u identificiranju prepreka i predlaganju rješenja. Grupe ravnopravnih sudionika potiču rast i za više menadžere. Pružaju im neprocjenjivu perspektivu izvana, bez osuđivanja i u poticajnom okruženju. Stvara se ciklus učenja, razmjene, ostvarenja ciljeva i odgovornosti.
Rast se odvija izvan glavnog grada
Između 2009. i 2011. godine, prema istraživanju kojega je za samit na temu budućnosti rasta provela tvrtka Trampoline Systems, 23 od 41 lokalne jedinice u Velikoj Britaniji s 50 i više brzorastućih kompanija nalazilo se izvan Londona. Prema definiciji OECD-a brzorastuća poduzeća su ona koje startaju s deset i više zaposlenika te rastu po stopi od barem 20% godišnje tijekom razdoblja od tri godine. London ipak još predvodi po apsolutnom broju tih poduzeća, s 54,6% brzorastućih kompanija smještenih u Westminsteru i Camdenu (dijelovi Londona). U apsolutnim brojkama nakon Londona slijede Birmingham i Leeds.
Recesija se u Velikoj Britaniji osjećala u razdoblju od 2009. do 2011. Studija je pokazala da su brzorastuća poduzeća u Velikoj Britaniji generirala rast neto prihoda od prodaje od 112 milijardi funti. Ostala su poduzeća pretrpjela pad neto prihoda od 151 milijardu funti, čime je u dvije trećine Velike Britanije ipak omogućen rast privatnog sektora.
Rapidan rast zemlje uz angažiranost stanovnika
Svaka bi zemlja htjela ostvariti rast kako bi svojim stanovnicima omogućila bolji i kvalitetniji život. Iznimke su rijetke iako je takav zadatak zaista zahtjevan što vidimo i na našem vlastitom primjeru. Ruanda je rastrgana ratovima, ali joj to uspijeva! Predsjednik Ruande, Kagame, kontroverzna je ličnost. Opisuju ga kao autokrata, a pripisuju mu se i ubojstva političkih suparnika, ali nitko mu ne može osporiti rapidan oporavak te zemlje nakon krvavog genocida 1994.
Tijekom posljednja dva desetljeća zabilježen je rast BDP-a na skoro 650 USD po stanovniku. Postotak stanovnika koji žive ispod granice siromaštva pao je sa 60% na ispod 45%. Gospodarstvo posljednjih 10 godina ostvaruje rast po godišnjoj stopi od 8,2%. Ulaže se u infrastrukturu, uveden je program zdravstva prema kojemu je svatko osiguran za samo 2 dolara godišnje. Značajna su i ulaganja u obrazovanje. Pismenost je porasla s 48% 1995. na preko 71%! Borba protiv korupcije, dovela je Ruandu na 49. mjesto među 177 zemalja prema Indeksu percepcije korupcije Transparancy Internationala. No najvažnije od svega, Kagame je shvatio značaj angažiranosti stanovništva. Svi u Ruandi, od studenata do političara, od čistača ulica do povratnika koji su se vratili u Ruandu žele "dati svoj doprinos" i pomoći u izgradnji svoje zemlje.