Koristite moć psihologije na radnom mjestu za poslovni uspjeh

Igor Pureta Igor Pureta

Poduzeća nisu samo brojke u proračunskim tablicama; ona su gotovo živa bića s kompleksnim ekosustavima koje čine jedinstveni pojedinci. Razumijevanje načina kako ljudi razmišljaju, osjećaju se i ponašaju trebaju biti uzeti u obzir jer su temelj na kojem počiva poslovni uspjeh.

 Ilustracija prikazuje muškarca u odijelu s tabletom, okružen simbolima koji sugeriraju temu znanosti i inovacija.

Psihologija nudi snažan okvir kojim organizacije mogu steći neprocjenjive uvide u sve dionike pa i one najvažnije: zaposlenike i kupce. Prilagođavanje pristupa vođenja prema razlikama među zaposlenicima i usmjereni timski coaching potiču skladniju radnu okolinu, jačaju moral, produktivnost i zadržavanje zaposlenika.

Timski coaching kojim članovi mogu prepoznati kompleksnost svojih kolega osigurava efikasno upravljanje zadacima. Koliko god različiti članovi pojedinih timova mogu biti oni moraju surađivati da bi ostvarili zajednički cilj. Bitno je kroz timski coaching osigurati dinamiku koja će im pomoći pronaći zajednički jezik kao preduvjet suradnje.

 

Organizacijska psihologija povezuje dinamiku grupa, komunikacijske obrasce i rješavanje konflikata unutar organizacije. Poticanjem pozitivne organizacijske kulture koja promiče otvorenu komunikaciju i proaktivno rješavanje konflikata, organizacije njeguju kohezivnu i suradljivu radnu atmosferu. Timski coaching temeljen na takvim načelima omogućuje translformaciju grupe u tim te njegovo funkcioniranje poput dobro uhodanog stroja pa su takvi timovi daleko produktivniji od onih kojima je svaka međusobna interakcija jedna velika muka.

Prihvaćanjem moći psiholoških načela i njihove primjene alatima poput timskog coachinga, organizacije grade jače timove, potiču pozitivno radno okruženje i postižu vrhunske rezultate.

Moć psihologijskih načela nadilazi pojedinca

Radno mjesto je dio našeg svakodnevnog života i satkano je od različitih osobnosti i emocionalnih stanja. Iako su ove raznolikosti izvor snage, one istovremeno predstavljaju izazove u komunikaciji i suradnji. Ključ za snalaženje u ovoj ljudskoj disproporciji leži u emocionalnoj inteligenciji - sposobnosti prepoznavanja, razumijevanja i upravljanja vlastitim i tuđim emocijama.

Emocionalna inteligencija je vještina koja oblikuje kohezivniji i produktivniji tim. Ova sposobnost snalaženja u raznolikim emocionalnim krajolicima potiče povjerenje, poštovanje i osjećaj pripadnosti među suradnicima. Timski coaching će vam sigurno pomoći da razvijete emocionalnu inteligenciju kod pojedinaca, ali i na razini cijelog tima što sigurno dovodi do pozitivnijeg i produktivnijeg radnog okruženja.

Uzmimo, na primjer, Marka iz računovodstva. Pedantan "tip za brojke", Markove snažne strane su u logici i učinkovitosti pa nam je, da bismo mu lakše pristupili, potreban izravan pristup temeljen na podacima. Preskočite čavrljanje i uljepšani jezik; držite se činjenica i brojki, a on će cijeniti vašu jasnoću. S druge strane, Marija u marketingu utjelovljuje zaraznu energiju i entuzijazam. Da biste se povezali s njom, uskladite se s njezinim živahnim duhom.

Malo humora i izgradnja odnosa mogu mnogo doprinijeti poticanju suradnje. Izazov postaje još zahtjevniji s kolegama poput Ivana, uvijek prisutnog uredskog mrzovolje. On radi pod stalnim oblakom stresa i smeta ga gotovo svaka sitnica. Ovdje emocionalna inteligencija nalaže smiren i odmjeren pristup, a ponekad je najučinkovitija strategija jednostavno pružiti mu prostora da upravlja svojim emocionalnim stanjem. Tako će biti spreman za razgovor o vama važnim temama.

Različite osobnosti i emocije na poslu

Dok svladavanje emocionalne inteligencije zahtijeva praksu, nagrade za rad u tom dijelu osobnog razvoja su mnogostruke. U svijetu kojeg pokreću ljudske interakcije, sposobnost povezivanja i učinkovite suradnje kamen je temeljac uspjeha. Timski coaching temeljen na emocionalnoj inteligenciji osigurava mogućnost međusobnog razumijevanja i olakšane suradnje što je vrlo bitno u grupnim dinamikama. Usavršavajući svoju emocionalnu inteligenciju, postajemo bolji suigrači, a znamo da je sve, pa tako i obavljanje posla, lakše u dobrom društvu.

Pregovaranje je nježan spoj razumijevanja i utjecaja. Cilj nije samo pobjeda, već postizanje sporazuma koji koristi objema stranama i ostavlja ih zadovoljnima. Razvijanjem emocionalne inteligencije možemo unaprijediti svoju sposobnost čitanja drugih pregovarača, prilagođavanja strategija te uspostavljanja pozitivnih interakcija koje potiču uspješan ishod pregovora.

Poznavanje psiholoških načela može nam dati vrijedne uvide i taktike koje će nam pomoći da pregovaramo u zajedničku korist. Timski coaching koji vas uči ovim taktikama može biti od velike koristi za buduće pregovaračke potrebe svakog člana vašeg tima.

Ključ leži u suptilnom utjecaju na percepcije i misaone procese druge strane. To nam omogućuje da premostimo jaz između njihovih i naših potreba i postignemo dogovor u kojem svi pobjeđuju. To jača odnose i potiče dugoročni uspjeh.

Put do osobnog i profesionalnog rasta započinje otkrivanjem nas samih. Kad krenemo istraživati svoje misli, emocije i ponašanje kroz psihološku prizmu otključavamo potencijal za izvanrednu transformaciju. Razvijanje samosvijesti i emocionalne inteligencije pomaže nam u prepoznavanju slijepih točaka, onih skrivenih slabosti koje mogu ometati naš napredak. Kroz tu svijest, učimo upravljati stresom i bolje kontrolirati svoje emocije, što stvara osjećaj smirenosti i jasnoće koji pozitivno utječe na ljude oko nas.

Razvijajte svoj tim kroz timski coaching

Kroz timski coaching osiguravamo razvoj našeg tima te potičemo održivost poslovanja i inovaciju. Navedeno uključuje više od pukog dodjeljivanja zadataka. Radi se o pružanju mogućnosti za izgradnju vještina, temeljnoj na konstruktivnim povratnim informacijama koje potiču poboljšanje i priznaju rezultat koji smo postigli.

Osim pojedinca, izgradnja timova s visokim učinkom zahtijeva fokus na grupnu dinamiku i komunikacijske obrasce. Psihološka sigurnost, klima u kojoj se pojedinci osjećaju ugodno riskirajući i izražavajući se bez straha od osude, ključna je za poticanje povjerenja i suradnje.

Postavlja se pitanje kako potaknuti psihološku sigurnost? Kako usmjeriti članove tima da se izražavaju bez straha od osude? Važno je da članovi tima imaju povjerenje jedini u druge, da se bez obzira koliko neki prijedlozi u grupnoj raspravi izgledali smiješno prema kolegama odnosimo s poštovanjem. Njihov prijedlog nije personifikacija njih samih i to treba uvijek razdvajati. Tu sigurnost možete razvijati provođenjem raznih aktivnosti kao što je:

  • team building, koji pomaže članovima tima da se bolje upoznaju i izgrade povjerenje ili
  • definiranjem uloge i odgovornosti svakog člana tima kako bi se izbjegle nesigurnosti i preklapanje rada ili
  • poticanjem otvorene i transparentne komunikacije na svim razinama pomažete članovima tima da se bolje upoznaju i izgrade povjerenje bez obzira na hijerarhiju.

Učinkoviti lideri razumiju psihološke mehanizme koji utječu na njihovo ponašanje i ponašanje njihovih timova. Timski coaching koji se bavi kognitivnim predrasudama omogućuje liderima usmjeravanje timova prema objektivnijim i informiranijim odlukama, kontrolirajući mentalne prečice koje mogu navesti na pogrešne zaključke.

Prihvaćanje prednosti psihologijskih načela za poslovni uspjeh

Integracija ovih psiholoških uvida u osobnu i timsku razvojnu strategiju ključna je za postizanje uspjeha. Poticanjem samosvijesti, motivacije, međuljudske učinkovitosti i zajedničkog osjećaja svrhe, pripremate sebe i svoj tim za uspješno upravljanje izazovima i ostvarenje ciljeva. Put prema izvrsnosti počinje s razumijevanjem ljudskog uma - kako vlastitog, tako i onih koje vodite.

Razumijevanje temeljnih psiholoških sila koje pokreću ponašanje, motivaciju i donošenje odluka može usmjeriti vaše napore u ispravnom smjeru, dajući organizacijama značajnu prednost nad njihovom konkurencijom. Ovo je bit korištenja psihologije – strateški pristup koji koristi uvide iz ljudske psihe za postizanje održivog rasta i uspjeha.

Psihologija, kada se primijeni na marketing, postaje moćan alat za izradu kampanja koje odjekuju kod ciljane publike na dubljoj razini. Razumijevanjem emocionalnih okidača, želja i kognitivnih predrasuda, organizacije se mogu pomaknuti od pretpostavki i ući u srž onoga što motivira potrošače. Navedeno omogućuje stvaranje ciljanog oglašavanja koje izravno govori težnjama, strahovima i vrijednostima publike. Ovo potiče snažnu emocionalnu vezu koja se pretvara u odanost brendu i povećanu prodaju.

Prednosti korištenja psiholoških načela protežu se izvan marketinga i prožimaju se kroz cijeli ciklus razvoja proizvoda. Uključivanjem psiholoških načela u dizajn, organizacije mogu stvoriti korisnička sučelja koja su intuitivna, privlačna i u konačnici izazivaju zadovoljstvo korisnika. Razumijevanje načina na koji korisnici obrađuju informacije, kreću se aplikacijama i reagiraju na vizualne znakove omogućuje stvaranje proizvoda koje će kupci prihvatiti. Proizvoda koji uz to što zadovoljavaju funkcionalne potrebe rezoniraju s korisnicima na podsvjesnoj razini.

Psihologijom prema dalje

Korištenje timskog coachinga potiče produktivniju i angažiraniju radnu snagu. Primjenom načela motivacije, timske dinamike i stilova vodstva, organizacije mogu kroz timski coaching njegovati pozitivno radno okruženje koje potiče suradnju i inovacije. Psihološki se uvidi mogu koristiti za razvoj programa obuke koji zadovoljavaju različite stilove učenja.

U svijetu u kojem ljudska interakcija čini srž svake poslovne transakcije, ignoriranje psihološke strane slično je bacanju novca u bunar. Korištenjem moći psihologije, organizacije otključavaju uvide koji ih osnažuje u donošenju odluka, osmišljavanju marketinških kampanja, dizajniranju produkata i njegovanju produktivne radne snage. Prihvaćanje prednosti psihologije omogućuje organizacijama natjecanje na tržištu. One napreduju u poslovnom okruženju osiguravajući održivi rast i dugoročni uspjeh. Ljudski faktor, kada se shvati i koristi na psihološkim načelima, postaje moćan alat za poslovni uspjeh kakav ste zamislili.

Ovo je proširena i osvježena verzija članka izvorno objavljenog na savjeti.hr

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našoj Politici Kolačića.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.